Ако детето ви се страхува да спи на тъмно и вярва, че в шкафа се крият страшни същества, време е на нощното му шкафче да се озове романа на Алан Сноу – „Тук има чудовища”. Защото дори да ги има наоколо, опознаем ли ги, ние ще научим колко мили и отзивчиви са те.
Точно така се държат кутийковците и зеленоглавите, който живеят под земята на града Плъховмост и излизат на повърхността му само нощем, когато няма да изплашат никого, но ще успеят да набавят така важните гайки и болтове за едните и храна на другите. Плъховмост е странно място, в което храната не се намира само по масите за вечеря, но тя може да бъде уловена и създадена. При това понякога не особено качествено и дори вредно за здравето на околните (съвсем като в реалния живот).
Илюстраторът и създател на повече от 160 книги за деца, а също и авторът на поредицата „Хрониките от Плъховмост”, започваща с „Тук има чудовища”, изгражда свят пълен с мили чудовища и лъскави предатели. В първата книга Артър и неговия Дядо, което не му е съвсем дядо, изобретателката Марджъри и адвоката Уилбъри ще се обединят, за да спрат гадния злодей Краднър. Неговата най-голяма мечта е да разруши Плъховмост и да от останките да създаде фабрика за развалено сирене. Не от онова, синьото, което мирише специфично, но е разкошна добавка към пресните салати, а сирене, което е некачествено, вредно и опасно за здравето.
Злодеят има своя армия с неудачници, намерили себе си в подчинението на онзи, който тропа по-силно с крака и е най-шумен и за него те са готови на всичко. Дори да ходят на лов за сирена така необходими на тяхното чудовище, което отглеждат в мазето и с което заедно ще извършат своите зли деяния.
Артър, Уилбъри, Марджъри и останалите пък са анонимните герои на града, които ще го спасят от гадния Краднър и ще усетят силата на истинското приятелство, сплотяващо напълно непознатите за секунди.
Първият том от „Хрониките на Плъховмост” е пълен с над 500 малки черно-бели илюстрации на автора Алан Сноу, които ще покажат на вашето хлапе как изглеждат „страшните” чудовища на нашето въображение, а след като прочетете за смелите им подвизи, може да му напомните, че „Не всичко що е злато блясък има” и че някой от най-добрите и смелите сърца се крият в не до там красивата обвивка. Изобщо, книгата е пълна с теми, за размисъл и дискусия с детето ви, което ще види историята само на повърхността, но вие като възрастен, определено ще прочетете и скрития смисъл на посланията и ще може да му даде ясни примери за тях, обогатявайки часа на четенето и с малко възпитателна дейност.
Приятелски съвет: Постарайте се да не обръщате внимание на правописните грешки на корицата и в текста, тъй като за жалост са много…
Прочети още:
„Уличният котарак Боб“ на Джеймс Боуен
„Приключения на мотовете“ на Радостина Николова
„Животът ми като таен агент“ на Дженет Тажиян