В математиката Питагоровата теорема е една от основополагащите теореми в евклидовата геометрия. Тя изразява отношението между трите страни на правоъгълен триъгълник. Теоремата носи името на древногръцкия философ и математик от VI век Питагор, въпреки че е била известна на гърцитемного преди това.
Питагоровата теорема гласи следното:
В правоъгълния триъгълник сборът от квадратите на дължините на катетите еравен на квадрата на дължината на хипотенузата. Или че ХИПОТЕНИЗАТА НАКВАДРАТ = 1-вия КАТЕТ НА КВАДРАТ 2-рия КАТЕТ НА КВАДРАТ
Ако обозначим по стандартен начин страните на триъгълника Хипотенузата- c , Катет 1 – a , Катет 2 – b . Следователно теоремата придобива следния математически вид :
cІ=aІ bІ
Теоремата е много полезна ако знаете 2-та катета но не знетехипотенузата , така можете да я откриете . Също така ако знаете 1-нияткатет и хипотенузата формулата може да се изведе по следния начин –
aІ-cІ=bІ или aІ=bІ-cІ СЛЕДОВАТЕЛНО ЕТО ФОРМУЛИТЕ КОИТО МОГАТ ДА СЕ ИЗВЕДАТ :
ЗНАЕМ :2 КАТЕТА – cІ=aІ bІ
ЗНАЕМ :1 КАТЕТ и ХИПОТЕНУЗАТА – aІ-cІ=bІ или aІ=bІ-cІ
Месопотамските математически текстове, датиращи от времето на Стария вавилонски период (около 2050 до 1650 г. пр. Хр.), съдържат материали, отнасящи се до решението на проблеми, които ясно показват, че тогава Питагоровата теорема е била известна. Самото изразяване на теоремата – че квадратът на хипотенузата е равна на сумата от квадратите на другите две страни – се появява едва след повече от хиляда години, но това вероятно се дължи на непълнота на записите.
Автор : Йордан Цанков