Според съобщения в международните медии и по Китайската държавна телевизия CCTV, китайски учени са изработили технология за регенериране на ядрено гориво, имаща потенциал за революционен скок във без въглеродната енергетика с мащабни икономически последици.
Откритието би позволило да се увеличи многократно количеството произведенa енергия, като материали от отработеното гориво могат да се преработват в ново. След екологичния волунтаризъм на 90-те, няколко страни от ЕС, Русия, Индия и Япония явно заложиха отново на ядрената енергетика и започнаха да регенерират ядрено гориво. Процесът включва отделяне на неизползваният уран и плутоний от горивото, намаляване на отпадъка и безопасно затваряне на ядрения цикъл.
Не се уточнява кога регенерирането в Китай ще започна в промишлени машаби. Китай вече надмина САЩ по обем на консумираната енергия и все още е силно зависим от въглищата. Страната обаче има 13 атомни електростанции и планира нови 26 реактора, както и евентуално мащабен строеж на стотици нови.
Регенрирането на гориво е по-скъпо, като регенирираният плутоний може да се ползва и за ядрено оръжие. Това не би следвало да е проблем, тъй като Китай така или иначе е със статут на ядрена държава.
Процесът на регенериране може да позволи увеличението на произведената енергия в някои случаи до 60 пъти, което би несъмнено би означавало икономически тласък с исторически мащаб. Китай към момента разполага със 171400 тона ядрено гориво, което ще може да бъде използвано при внедряване на новата технология.
Изглежда, светът няма алтернатива на ядрената енергетика, ако иска истинско развитие.
В САЩ промишленото регенериране на плутоний е спряно от президента Джими Картър (1976-1980 г.) поради опасения от прекалено разрастване на ядрената енергетика. Джордж Буш прави опит да рестартира програмата, но Националният изследователски съвет на САЩ намира, че това би било икономически неефективно. Понастоящем Барак Обама е прекратил всякаква дейност в тази насока.