Автор: Михаела Огнянова
Поради промяната на времето, се увеличава и риска от лоши метеорологични условия, затова студенти построиха къщи, които да са издръжливи на бури и спечелиха тазгодишния Solar Decathlon.
След като урагана Санди удари бреговете на Ню Джърси през 2012 г., студентите предприеха действия. Те проектираха и построиха соларни домове, които ще могат да оцелеят при бурни ветрове, ще могат да произвеждат електричество дори при спиране на тока и дори ще позволят на съседите си да зареждат своето електричество.
Екипът от института по технологии Стивънс, основан в Хобокен, Ню Джърси взе най-големите награди в Solar Decathlon 2015 г., конкурс, който се провежда на всеки две години, спонсориран от Министерството на енергетиката в САЩ. Конкурсът приключи в неделя в Ървайн, Калифорния. Четиринадесет екипа, представляващи 23 университета от 5 страни се състезаваха в построяването на най-достъпен, атрактивен и продуктивен дом, захранван само със слънчева енергия.
„Сигурната къща“ на Стивън, (Stevens’ Sure House) представена като „Крайбрежната къща на бъдещето“ спечели най-много точки като цяло и отбеляза най-висок резултат в седем от десет отделни категории, включително архитектура, проектиране и пазарна привлекателност.
„Този проект беше за създаването на истински, годен за живеене дом за семействата в крайбрежните региони, които ще бъдат най-силно засегнати от изменението на климата“, каза A.J. Elliott, завършил студент от отбора на Стивън. Къщата разполага с два вида сгъваеми щори срещу бури, вътрешната част са от дунапрен и обвити със стъклена нишка, за да блокират отломки и вода по време на неблагоприятни климатични условия.
Второто място отиде при университета Бъфало (Държавния университет на Ню Йорк), които включиха вътрешна оранжерия за отглеждане на храна през цялата година.
Третото място отиде при Политехническия държавен университет в Калифорния, Сан Луис Обиспо.
Много от къщите включват вертикални градини, разтегателни вътрешни дворове, подвижни стени и прозорци от пода до тавана. Те трябва да произвеждат поне толкова енергия, колкото използват, та дори да могат да заредят и един автомобил.
Източник: news.nationalgeographic.com