HomeВдъхновениеВ кухнятаЕто кои храни трябва да ядат жените над 30

Ето кои храни трябва да ядат жените над 30

Времето след 30-те години е време на развитие в кариерата, увеличаване на членовете на семейството, и най-вероятно – увеличаване на сантиметрите на талията.

Всъщност, според изследване на Американския център за контрол на заболяванията, най-големият скок в теглото се случва именно в край на 20-те.

Дори да се чувствате и изглеждате добре, навлизайки в новото десетилетие, експертите твърдят, че сега е моментът да поставите основите за по-дълъг и здрав живот.

Лошите хранителни навици през 20-те няма да Ви се отразят веднага, но щетите, които оказват върху тялото, ще започнат да се отразяват и да влияят през 40-те, 50-те, и 60-те години.

Няма нужда от специални хранителни добавки или чудни храни от далечни страни, за да се храните балансирано и здравословно. Инвестицията в собственото Ви здраве може да е съвсем минимална. Подбрали сме ви списък с най-полезните храни, които всяка жена над 30 години трябва да консумира колкото се може по-често.

Най-хубавото е, че всички тях ще намерите на съвсем достъпни цени в почти всеки супермаркет. Започнете да се храните и живеете по-добре още сега – разгледайте например предложенията в т маркет брошура, направете списък с продукти, и готово!

Бобови растения за повече фибри

Имате нужда от 25 грама фибри всеки ден, но много жени срещат трудност да си набавят това количество. Фибрите са важни за контролирането на кръвната захар и апетита, и намаляват риска от рак на дебелото черво. Храненето с повече зеленчуци, пълнозърнести храни и бобови растения е гаранция, че си набавяте необходимото количество фибри ежедневно.

Бобовите растения освен това са източник на растителен протеин и пребиотици, които регулират възпалителните процеси в организма, понижават нивата на холестерола и подобряват имунитета.

Зеленолистни зеленчуци за повече енергия

Богатото на зелении хранене е особено важно, минете ли 30-те. Те са с високо съдържание на витамин А, мощен антиоксидант, който се бори с възпалителните процеси – фактор за повишения риск от сърдечни заболявания, инсулт и някои видове рак.

Кейл, спанак и манголд са сред най-полезните зеленолистни, тъй като съдържат високо съдържание магнезий, който подобрява нивата на енергията, поддържа баланса на кръвната захар, и се грижи за здравето на сърцето, мозъка и костите.

Освен това те са източник и на фолиева киселина, особено важна за жените в детеродна възраст.

Картофи срещу високо кръвно

Този най-обикновен зеленчук е богат източник на калий – ключов минерал за поддържане на кръвното налягане в здравословни граници. И макар бананите да са популярни като източник на калий, всъщност картофите съдържат два пъти по-голямо количество.

Бобът, доматите и тиквата са други добри източници на ценния минерал, който може да спомогне за понижаването на кръвното налягане.

Кафе и чай за сърцето

Проучванията постоянно установяват, че кафето може да намали оксидативния стрес в тялото и така да понижи риска от сърдечно-съдови заболявания, деменция, чернодробни заболявания, диабет и някои видове рак.

Чаят също е отличен избор за жените над 30, тъй като той е богат на антиоксиданти и други ценни вещества.

Изследванията установяват, че консумацията на черен чай е свързана с подобрена плътност на костите при по-възрастните жени, а пиенето на зелен чай може да намали риска от рак на гърдата и сърдечно-съдови заболявания.

Кисело мляко за здрави кости

През 30-те е особено важно да поддържате костната плътност, тъй като тя започва да намалява след 25-годишна възраст. Калцият, който се съдържа в киселото мляко, може да помогне за това.

Млечните продукти са най-добрият източник на калций, а освен това са богати и на витамин К2, който подобрява абсорбцията на минерала. Редовната им консумация ще увеличи приема и производството на колаген, което е ключов фактор за младоликата кожа и здравите кости.

Сьомга за повече витамин D

Витамин D е единственият, който тялото ни не може да произведе, а след 30 животът става много по-напрегнат и прекарваме все по-малко време навън, за да си го набавим по естествен начин от слънцето.

За да компенсирате липсите, заложете на богати на витамин D храни като сьомга, риба тон, яйца. Освен това, мазните риби като сьомгата са източник на чист протеин и полиненаситени мазнини, които повишават нивата на “добрия” холестерол и поддържат балансирани нива на хормоните.

Ето и четири много лесни рецепти със сьомга, идеални за вечеря през седмицата, когато нямате много време за готвене.

Зехтин срещу инфаркт

С настъпването на 30-те трябва да започнете по-сериозни грижи за здравето на сърцето, тъй като сърдечно-съдовите заболявания са сред водещите причини за смъртност в световен мащаб.

Сърцето Ви ще е благодарно, ако изберете зехтин за салатата, вместо олио. Той осигурява полифеноли, които намаляват риска от сърдечни заболявания, ограничават оксидативния стрес и натрупването на тромбоцити, което може да доведе до появата на тромби, инсулт, инфаркт и белодробни заболявания.

Червено месо за повече желязо

Желязото е особено важно за жените, тъй като тялото им естествено го губи по време на бременност и менструация. Недостигът на този минерал може да доведе до анемия, летаргия, световъртеж, главоболие.

Хем-желязото – или това, което се съдържа в червеното месо, се усвоява по-добре от организма, в сравнение с не хем-желязото, което се съдържа в растителни източници, като спанак.

За да увеличите абсорбцията на желязо от организма, комбинирайте с източници на витамин С.

Броколи за детокс на организма

Вместо да се отдавате на детокс диети, просто яжте по-често броколи. Кръстоцветните зеленчуци – като броколи, брюкселско зеле, карфиол – подпомагат естествените процеси на детоксикация на организма, благодарение на съдържащи се в тях ензими.

Освен това, броколите подпомагат метаболизма на естроген и поддържат нивата на хормона в здравословни граници, като така намаляват риска от рак на гърдите, яйчниците и матката.

Костен бульон за красива кожа

Понижените нива на колаген в организма могат лесно да бъдат компенсирани с помощта на костен бульон.

Консумацията му ще помогне на кожата да се чувства и изглежда по-млада и здрава, ще спомогне и за поддържането на здравето на чревната микрофлора и ще се погрижи за здравето и устойчивостта на костите.

Приготвяйте бульона, като варите костите дълго на бавна температура, като на финала добавете и зеленчуци за повече калий. Ето как да си приготвите костен бульон по рецепта на Надя Петрова.

Подправки за по-здрав и вкусен живот

В бурканчетата с подправки се крият толкова неподозирани ползи за здравето! Направете живота си не само по-вкусен и ароматен, но и по-здрав с тяхна помощ!

Например, розмаринът и шафранът намаляват риска от деменция, куркумата намалява риска от рак, а джинджифилът и канелата поддържат мозъка здрав и намаляват риска от болестта на Алцхаймер.

Освен това билките и подправките не само овкусяват храните, но и ги правят по-полезни. Така например мариноването на месото в смес от подправки като розмарин, босилек или мащерка с лимонов сок или вино, намалява образуването на канцерогени по време на готвенето му на висока температура.

Свързани статии