Понякога в работното ни време се раздира от телефонни обаждания, електронни писма, молби на колеги и задачи от шефа и на финала усещаме, че мозъкът ни започва да кипи, а коефициентът на полезно действие спада до нула. Следва застояване след края на работния ден, за да довършим проектите си или още по-лошо – довършваме ги у дома, между вечерята и страстното желание да си починем. Вместо това стоим будни до късно, ставаме рано и не се наспиваме. И тъй като никой от нас не иска да се чувства преуморен, предлагаме пет лесни стъпки, които ще ви помогнат да подреждате по-лесно задачите и да си почивате добре вечерно време.
- Не удължавайте работния ден
Продуктивността ви няма да се подобри, ако прекарате повече часове на работното място. Ако смятате, че оставайки по-дълго ще свършите повече неща, грешите. Това, което ще постигнете е гарантирана умора и по-малко време за себе си и за възстановяване на силите за следващия работен ден. А не забравяйте, че умората се натрупва, тръгвайте си навреме.
- Не правете всичко сами
Казано по-лесно – търсете си помощници. Не може да направи всичко абсолютно сам, а и няма нужда от това. Научете се да делегирате дребни, лесни, но времеемки задачи, за да можете да се съсредоточите върху главните задачи. А и в екип винаги се работи по-бързо и по-качествено, стига да ръководите хората си добре.
- Забравете перфекционизма
Изследванията показват, че перфекционистите инвестират двойно повече в изпълнение на всичките си задачи. А освен това, фокусирани върху детайла, те често губят поглед върху общата картина и тръгват в грешна посока. Бъдете реални, земни, отлични, но не перфектни.
- Автоматизирайте задачите си
Част от задълженията ни може да се извършват автоматично. Ако работата ви изисква провеждане на еднообразни телефонни разговори – може да си съставите наръчник с отговори на често задаваните въпроси. Същото може да направите и с е-мейлите. Запазете вдъхновението за останалите задачи.
- Разрешете си почивка
Спрете работата и си позволете да останете сам за малко. Медитирайте. Дишайте или просто наблюдавайте света наоколо. Време, прекарано насаме със себе си в кратко бездействие със сигурност ще даде глътка кислород на мозъка ви, ще подобри работата на мозъка, паметта и настроението.
Източник: VK/logomachine